Setna rocznica urodzin Jana Pawła II - 18.05.2020 r.

Dokładnie sto lat temu, 18 maja 1920 roku urodził się w niewielkich Wadowicach chłopiec, który na trwałe zapisał się na kartach światowj historii. Nazywał się Karol Wojtyła. Dzisiaj obchodzimy rocznicę jego przyjścia na świat. Każdy z nas wie, że to Papież - Polak. Mało jednak znamy najważniejsze wydarzenia z jego życia. Nie będziemy w tym miejscu publikować informacji biograficznych, można je obecnie znaleźć w internecie. W naszej szkole również została zaprezentowana ekspozycja przedstawiająca życiorys pt. "Karol Wojtyła. Narodziny".         

Należy jednak zaznaczyć, że powinniśmy, jako Polacy, być dumni z Wojtyły. Życie tak go ukształtowało, że stał się nie tylko Papieżem, ale też niezwykłym człowiekiem – prawdziwym człowiekiem renesansu. Dlaczego? Odebrał świetne wykształcenie, już w gimnazjum w Wadowicach zaczął grać w teatrze, interesował się językami obcymi, poznał ich aż siedem, oraz literaturą i filozofią. Pasja do sztuki pozostała w nim na całe życie. Jako student polonistyki myślał nawet o zostaniu aktorem. Aktorstwo pomagało mu w nawiązywaniu relacji z ludźmi, swoją osobowością i zdolnością do pięnego formułowania myśli zachwycał swoich słuchaczy. Dodatkowo był też poetą, dramaturgiem i prozaikiem. Świetnie znał możliwości słowa i wykorzystywał je, by czarować ludzi, ale przede wszystkim, by opisywać swoją wiarę. To bowiem powołanie do bycia księdzem naznaczyło koleje jego losu.         

Wydaje się, że słowa, które kiedyś wypowiedział: Życie jest talentem powierzonym nam, aby go przekształcać, pomnażać i czynić darem dla innych spełniły się w nim i poprzez niego w stu procentach. Życzmy więc sobie, byśmy potrafili nasze życie uczynić sztuką – czyli pięknem i dobrem. Wówczas Karol Wojtyła – Jan Paweł II będzie zadowolony i czczenie którejś kolejnej rocznicy jego urodzin będzie mieć rację bytu, stanie się swoistym darem dla wielkiego Polaka, Papieża, a przede wszystkim Człowieka.         


Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarosławiu, dwójka jarosław, sp2 jarosławPOWRÓT DO KRONIKI

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ