ŚWIĘTO SZKOŁY - 30.05.2020 r.

Obchodzimy dzisiaj, dość nietypowo, Święto Naszej Szkoły, która w tych murach istnieje już przeszło 120 lat. Niestety, koronawirus pokrzyżował wszystkie plany i musimy ograniczyć się do wirtualnego upamiętnienia kolejnej rocznicy. Wiadomo jednak, że – zarówno Szkoła, jak i jej Patron – byli, są i będą. Ciekawe jednak, co w tej zupełnie innej niż zwykle sytuacji, poradziłby nam opiekun Dwójki – Ksiądz Stanisław Konarski. Biografia tego wielkiego Polaka zawiera wiele wskazówek, które i dziś są aktualne.         

Wiemy, że Stanisław Konarski był zakonnikiem w Zgromadzeniu Pijarów. Co daje nam ta informacja? Pokazuje, że w tym trudnym dla nas wszystkich okresie musimy szukać siły we wspólnocie. A taką przecież tworzymy. My uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.         

Wiemy również, że Patron Dwójki był człowiekiem świetnie wykształconym. Zdobywał wiedzę we Włoszech, Francji, Niemczech i Austrii, co pozwoliło mu poznać najlepsze europejskie systemy edukacyjne. Ten fragment biografii Księdza Konarskiego uświadamia nam, jak duże znaczenie ma szkoła i zdobywane w niej wykształcenie. W Dwójce staramy się rzetelnie uczyć i poszerzać horyzonty naszych młodych podopiecznych, działamy zresztą w myśl słów naszego wielkiego przodka: „ Celem wszelkiej nauki jest (…) nie tylko rozwijanie umysłów za pomocą wiedzy i umiejętności, lecz przede wszystkim uszlachetnienie serc i dusz”.         

Serca i dusze uszlachetniamy, chociażby poprzez działanie kół zainteresowań, lekcje literatury, muzyki i malarstwa, a także dzięki Szkolnemu Zespołowi Teatralnemu „Tornado”, który wielokrotnie udowadniał, jak wielki potencjał tkwi w naszych uczniach. W tym miejscu należy dodać, że to właśnie Stanisław Konarski promował rozwój teatru i, co ciekawe, kultury fizycznej. Nakazywał już w XVIII wieku, by młodzi ludzie rozwijali nie tylko potęgę swojego umysłu, ale też tężyznę fizyczną. Tak dzieje się i u nas. Mamy nie tylko laureatów i finalistów w konkursach wiedzy ogólnej, ale też świetnych sportowców.         

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 starają się cały czas wcielać w życie ideały Księdza Stanisława Konarskiego. Nasz wielki Patron został jako jeden z niewielu Polaków uhonorowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego medalem z napisem: "Sapere auso", czyli "Temu, który odważył się być mądrym". Cały czas, jak widać, pracujemy, by te mądre słowa „żyły” w świadomości każdego z nas i stanowiły wyzwanie do pokonywania trudności i stawiania przed sobą coraz ciekawszych wyzwań.         


Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarosławiu, dwójka jarosław, sp2 jarosławPOWRÓT DO KRONIKI

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ